Koronaya ilişkin korku yayan ABD'li 15 ay hapis cezası aldı
Haber
06 Ekim 2021 - Çarşamba 23:15
 
Koronaya ilişkin korku yayan ABD'li 15 ay hapis cezası aldı
koronavirüs konusunda yanlış haberler yayarak halkta korku ve paniğe neden olduğu gerekçesiyle Teksaslı Christopher Charles Perez 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Sağlık Haberi
Koronaya ilişkin korku yayan ABD'li 15 ay hapis cezası aldı

Dünya çapında koronavirüse karşı aşılama oranlarının yükseltilmesi için çaba gösterilirken bir yandan da aşı karşıtlığı ile mücadele ediliyor.

Bazı sosyal medya platformları aşı karşıtı içeriklere engelleme getirirken ABD'de emsal olabilecek bir gelişme yaşandı.

 

KORONAYA İLİŞKİN YANLIŞ HABER YAYDI: 15 AY HAPİS
ABD'de bir kişi, koronavirüs konusunda yanlış haberler yayarak halkta korku ve paniğe neden olduğu gerekçesiyle cezasına çarptırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı, Teksaslı Christopher Charles Perez’in geçen yıl Facebook hesabından, biyolojik silahlarla ilgili yanlış ve uydurma haberler yaydığı ve halkta korku ve panik yarattığı gerekçesiyle iki kez ceza aldığını açıkladı.

Perez'in, 15 ay hapis cezası ve 1000 dolar para cezası aldığı belirtildi.

 

"KORKU VE PANİK YARATMAYA ÇALIŞTI"
40 yaşındaki Perez, geçen yıl nisan ayında Facebook üzerinden yayınladığı tehdit mesajında, Kovid-19'a yakalanmış bir kişiye para karşılığında San Antonio'da bir süpermarkette satılan ürünleri yalattığını ileri sürmüştü.

Soruşturma sonucunda Perez’in iddia ettiği eylemi gerçekleştirmediği ortaya çıktı.

ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) San Antonio yetkilisi Christoper Combs, yaptığı açıklamada, tehdit gerçek olmasa bile Kovid-19'u biyolojik silah olarak kullanmaya çalışmanın hukuki sonuçları olduğunu belirtti.

Combs "Perez, eylemiyle korku ve panik yaratmaya çalıştı. Bugün aldığı ceza, suçun ciddiyetini ortaya koyuyor." ifadesini kullandı.

Soruşturma FBI'ın Ortak Terörizm Görev Gücü ve Kitle İmha Silahları personeli tarafından yürütüldü.

Facebook, dezenformasyon içeren 20 milyondan fazla gönderiyi sildiğini ve bu tür gönderileri birden fazla kez yayan 3000 civarında hesabı kapattığını açıklamıştı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı