Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 00:11
 
Biden'dan Afganistan ve başkanlık açıklaması!
Gelen son dakika haberine göre; ABD Başkanı Biden göreve geldikten sonra ilk basın toplantısını düzenledi ve flaş açıklamalarda bulundu. Biden, 1 Mayıs’a kadar Afganistan’dan çekilmelerinin çok zor olduğunu söyledi. Biden ayrıca 2024 başkanlık seçimi ve Çin ile olan ilişkilerine ilişkin de konuştu.
Dünya Haberi


ABD Başkanı Joe  Biden, görevinin 65. gününde ilk resmi basın toplantısını Beyaz Saray'da düzenledi.

Biden, düzenlediği ilk basın toplantısında 1 Mayıs’a kadar Afganistan’dan çekilmelerinin çok zor olduğunu ancak ülkede uzun süre kalma niyetlerinin olmadığını açıkladı.

Joe Biden, 2024 başkanlık seçimleri için yeniden yarışa girmeyi planladığını açıkladı.

 

'ÇİN HAKİMİYET KURAMAYACAK'

Pekin yönetimine ilişkin de konuşan Biden, Çin ile karşılaşma değil "sıkı rekabet" içinde olmak istediklerini ve başkanlığı döneminde Çin’in küresel bir hakimiyet kuramayacağını söyledi.

Çin ile görüşmelerinde de uluslararası düzen ve insan haklarının korunmasının ön planda olduğunu belirten Biden, "Çin ile ilgili demokrasileri bir araya gelmeye ve geleceği tartışmaya davet edeceğim. Çin'i kurallara uyması için, yaptıklarından sorumlu tutacağız." değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, Meksika sınırına yığılan göçmenlerin kendisinin iyi bir insan olduğunu bildikleri için geldiğini belirterek, Donald Trump yönetiminde uygulanan politikaları kaldırdığı için özür dilemeyeceğini söyledi. 

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik etkileri konusunda da çözümler üzerinde çalıştıklarını ve 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi kapsamında 100 milyondan fazla kişiye 1400'er dolarlık çek gönderdiklerini belirten Biden, yakın zamanda milyonlarca kişiye daha bu çeklerin ulaşacağını belirtti. 

Biden, ABD'lilerin birçoğunun ekonomik zorluk içinde olduğunun altını çizerek, "Amerikan halkına şunu söyleyebilirim ki yardım geldi, umut da yolda." diye konuştu. 

Kovid-19 dışında göçmenlik, silah kontrolü, oy hakkı gibi sorunların da masada beklediğinin anımsatılması üzerine Biden, "Ben bu görevde halkta bölünme oluşturma için değil, problemleri çözmek için geldim." dedi. 

 

TRUMP'A YÜKLENDİ 

Meksika sınırında sayıları her geçen gün artan yasa dışı göçmenler ve refakatsiz çocuklar konusunda da Biden, "İnsanlar benim iyi bir insan olduğumu bildiği için geliyor. Bu nedenle de bu kadar insan sınıra yığıldı. Onlar, Biden'ın iyi bir insan olduğunu bildikleri için geliyor." ifadesini kullandı. 

 
 

Her yıl mart ayında sınırda göçmen hareketliliği olduğunu savunan Biden, "Trump döneminde göçmenlik sistemi dağıtılmıştı, biz şimdi yeniden inşa etmeye çalışıyoruz." diyerek eski Başkan Donald Trump'a yüklendi. 

Orta Amerika ülkelerinden gelen göçmenlerin doğal afetler, ülke içi çatışmalar ve çetelerden kaçtığının altını çizen Biden, bu konuda da çözüm arayışında olduklarını dile getirdi. 

 

BİDEN GÖÇMEN POLİTİKALARINDAN DOLAYI ÖZÜR DİLEMEYECEK 

Meksika'nın ABD'den geri çevrilen göçmenleri almak istemediğini belirten Biden, "Meksika ile iletişim halindeyiz. Bütün göçmenler ülkelerine geri dönmeli." mesajını verdi. 

Refakatsiz göçmen çocukların sınır bölgelerinde elverişsiz ortamlarda tutulmasına ilişkin de Biden, "Bu tamamen kabul edilemez bir durum." dedi. 

Trump'ın Meksika sınırına duvar ördürme ve göçmenlere yönelik "Meksika'da kalın" uygulamalarını kaldırdığı için pişman olup olmadığının sorulması üzerine Biden, "Trump’ın hukuk, uluslararası hukuk ve insan onuru üzerinde olumsuz etkileri olan politikalarını kaldırdığım için özür dilemeyeceğim." dedi.

 

KUZEY KORE DEĞERLENDİRMESİ 

Biden dün gece Kuzey Kore'nin iki balistik füze denemesi yapmasına ilişkin, "Kuzey Kore bu testler ile 1718 sayılı BM kararını ihlal etmiştir. Bölgedeki ortak ve müttefiklerimiz ile iletişim halindeyiz. Gerilimi tırmandırmak isterlerse, uygun bir yanıt veririz. Ancak aynı zamanda diplomasiye de hazırım. Bu diplomasi ancak nükleerden arınma ile sonuçlanmalı." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Biden'dan, Afganistan, ve, başkanlık, açıklaması!,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı
google.com, pub-2118899634180040, DIRECT, f08c47fec0942fa0