Haber Detayı
27 Eylül 2020 - Pazar 23:11
 
Filiz Akın'nın Babası ve Üvey Annesini izmir'de boğarak öldürdüler
Filiz Akın'ın babası Bekir Sami Akın ile üvey annesi Fatma Meliha Akın, 1991'de cinayete kurban gitti, katili 28 yıllık bir fotoğraf ele verdi...
Gündem Haberi


Filiz Akın'ın üvey annesi Fatma Meliha Akın, kardeşi Hakkı Akın ve babası Bekir Sami Akın...Tarih 24 Haziran 1991... Yer: İzmir'in Hatay semti, İnönü Caddesi, Aydın Apartmanı, 9 numaralı daire... Kurban Bayramı'nın birinci günü...

 

Bedia Berker, bayram ziyareti için geldiği evde korkunç bir manzarayla  karşılaştı. Ablası Fatma Meliha Akın ile eniştesi Bekir Sami Akın boğularak  öldürülmüştü.

 

Bu cinayet Türkiye'de şok etkisi yarattı. Çünkü öldürülenler, ünlü sinema  yıldızı Filiz Akın'ın babası ile üvey annesiydi...

 

Bekir Sami Akın ile Fatma Meliha Akın'ın cenazeleri böyle  kaldırıldı...Kızkardeşiyle aynı apartmanın iki kat altında oturan Bedia Berker  olayı, "Sabahleyin ablamın elini öpmek için iki kat yukarıdaki dairesine çıktım.  Zili çaldım kimse çıkmadı. Daha sonra kapının açık olduğunu fark ettim ve içeri  girdim. Salonda ablam ile eniştemin cesetleri ile karşılaştım. Elleri bağlanmış,  ağızları kapatılmıştı. Boğazları sıkılarak öldürülmüşlerdi. Çok iyi  anlaşırlardı. Semteki herkes ikisini çok severdi" şeklinde anlattı. Çiftin  oğulları, Filiz Akın'ın kardeşi diş teknisyeni Hakkı Akın ise büyük üzüntü  içinde, "İkisi de çok iyi insandı. Bu bir vahşettir" diye konuştu.

 

Filiz Akın'ın, 7 yaşındayken annesinden ayrılıp ikinci evliliğini yapan babası  Bekir Sami Akın emekli bir hakimdi...O dönem Fransa'da yaşayan Filiz Akın acilen  Türkiye'ye geldi, sessiz sedasız biçimde vecibelerini yerine getirdi. Cenazeler  toprağa verildikten sonra, hiçbir yorum ve açıklama yapmadan İstanbul'a gitti,  sonra da Paris'e döndü. Filiz Akın'ın bu sessizliği hem yaşadığı acıdan, hem de  bir evlat olarak 7 yaşında evi terk eden babasını affetmemiş olmasından  kaynaklanıyordu.

 

Filiz Akın, 2 Ocak 1943'te Ankara'da doğmuştu. Annesi Ankaralı kadın terzisi  Habibe Leman Şaşırmaz, öldürülen babası ise Afyonlu hakim Bekir Sami Akın'dı.  Filiz Akın üç yaşına kadar babası Bekir Sami Bey'in görev yaptığı Ankara'nın  ilçesi Beypazarı'nda yaşadı. Filiz, henüz 7 yaşındayken annesi ile babası  ayrıldı. Bekir Sami Akın, çocukluk aşkı için kızı Filiz'i ve eşini bırakmıştı.  21 yıl önce de Salihli Sulh Ceza Hakimi olarak emekliliğe ayrılmıştı. İkinci eşi  Fatma Meliha Akın da eski bir hakimdi ve evlendikten sonra mesleği bırakmıştı.

 

Polis yetkileri, katilin ya da  katillerin kapıyı hiç zorlamadan içeri girdiklerini ve büyük olasılıkla ailenin  tanıdığı kişiler olduğunu açıkladı. Nitekim, yaşlı karı-kocanın katili, aile  albümlerinden çıktı. Polis, Fatma Meliha Akın'ın 20 yıl önce Salihli'deki  kiracılarıyla birlikte çektirdiği eski bir fotoğrafın izini sürerek, üç katile  ulaştı. Katillerin elebaşı, bu eski fotoğrafta Fatma Meliha Akın'ın hemen  önünde, küçücük bir çocuk olduğu yıllarda poz veren Ercan Şanlı'ydı. Şanlı ile  birlikte, şartlı tahliyeden yararlanan sabıkalı Hüseyin Güçlü ve İsmail  Ekinbiçen, 8 Temmuz 1991'de yakalandı.

 

Filiz Akın'ın babası ile üvey annesinin katillerinden İsmail Ekinbiçen  cezaevinde vurularak öldürüldü.Ercan Şanlı, emniyetteki sorgulamasında, "Fatma  Meliha Hanım'ı tanıyordum. İzmir'e her gelişimde ziyaretine giderdim. Paramız  yoktu. Soygun için eve girdik" dedi. Önce ölüm cezasına çarptırılan üç katilin  cezası, 12 Eylül 1995'te "iyi hal"den ömürboyu hapis cezasına çevrildi. 1,5 yıl  da hücre cezası verildi.

 

Katillerden İsmail Ekinbiçen, 25 Temmuz 1997'de Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi'nde  tabancayla vurularak öldürüldü. Olayın kumar cinayeti olduğu bildirildi. O  dönemde Filiz Akın, MİT Müsteşarı Sönmez Köksal ile evliydi.

 

FİLİZ AKIN KİMDİR

1943 yılında Ankara'da doğan Akın, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nde bir süre okudu. Sinemaya geçmeden önce bir acentada çalıştı. 1962'de Artist dergisinin düzenlediği yarışmayı kazanarak Yeşilçam’a geçti ve aynı yıl "Akasyalar Açarken" adlı filmini çevirdi. Ardından “Şakayla Karışık” adlı filmde Ajda Pekkan’la başrolü paylaştı. Kadın Berberi” ve “Kadın Terzisi” filmlerindeki rolleriyle oldukça ünlenen sanatçı, 1964 yılında oynadığı “Yankesici Kız” adlı sinema filminde, değişik türdeki karakterleri başarıyla canlandırabileceğini tüm sinemaseverlere kanıtladı. Bir yıl aradan sonra film arşivine bir yenisini daha ekleyen Akın, 1965’te “Kolejli Kızın Aşkı” isimli filmde Ayhan Işık’la başrolü paylaştı. Ardından “Çıtkırıldım” da benzer bir tiplemeyi canlandıran Filiz Akın, bu filmde başrolü Cüneyt Arkın’la paylaştı. Filmde şımarık kızı canlandıran Akın, ciddi öğretmen Cüneyt Arkın’la sorunlar yaşamaktadır.

 

Yine aynı yıl, Ayhan Işık’la “Tamirci Parçası” adlı filmde oynayan sanatçı, burada da zengin kız tiplemesini canlandırdı. “Hindistan Cevizi”nde ise başrolü Zeki Müren’le paylaşıp yine havai bir kompozisyonu canlandırdı. Filmde yazarlığını Zeki Müren’den gizleyen Akın, daha sonraları “yazar olup gerçek kimliğini gizleyen zengin kız” rollerini sık sık tekrarlayacaktır. Nitekim yıllar sonra oynadığı “Gül ve Şeker” adlı filmde de aynı rolü canlandırmıştır. Bu filmi Sadri Alışık’la oynadığı “Efkarlı Sosyete” izler.

1967 yılında oynadığı “Sözde Kızlar” filminde başına türlü belalar gelen kızı canlandırdı. Peyami Safa’nın eserinden uyarlanan filmde Filiz Akın, morfinman olur, tecavüze uğrar ve hastane köşelerine düşer. Yeşilçam’ın güzel sarışını olan Akın; “Seni Seviyorum” filminde şımarık çiftlik kızını, “Silahlı Paşazade” filminde Cüneyt Arkın’ın aşkından yanıp tutuşan paşa kızını, “Hüzünlü Aşk” filminde bar şarkıcısını ve yine Cüneyt Arkın’la başrollerini paylaştığı “Lekeli Melek” filminde bir sekreteri canlandırdı. Daha sonra çekilen “Affedilmeyen” adlı filmdeki rol arkadaşı yine Cüneyt Arkın’dır. Bu filmin konusu da diğer birçok Yeşilçam filminin konusu olan zengin kız ve fakir erkeğin unutulmaz bir büyük aşk yaşamasıdır.

 

Reklam filmlerinde de oynayan sanatçı, sinemacı Türker İnanoğlu ile evlendi ve bu evliliklerinden, daha sonra tüm sinema severlerin tanıyacağı, “Yumurcak” adlı seri filmlerinin başrol  çocuk oyuncusu “İlker İnanoğlu” doğdu. Sinemada özellikle romantik rolleri canlandıran Filiz Akın, 1969 yılında şarkısıyla ünlü “Reyhan” filminde Kartal Tibet’e aşık olan şarkıcı kızı canlandırdı. Yine aynı yıl “Karlı Dağın Eteği” adlı filmde bu kez Ayhan Işık’a aşık olan kızı canlandırdı. Ardından “Ağlıyorum” filminde iki kız kardeşi birden canlandırdı ve bu kez aşık olduğu erkek Ediz Hun’du. Filmlerini sahnede çokça şarkı söylediği “Cilveli Bir Kız”, “Oyun Bitti”, “Cambazhane Gülü Fadime” ve “Oyun Bitti” izler. Başarılı sanatçı, unutulmaz vapur sahnesinin olduğu “Aşka Tövbe”, intiharı seçen kadını canlandırdığı “Acı Hatıralar”, hüzünlü şarkılar söylediği “Seni Sevmek Kaderim” filmleriyle sevenlerinin beğenisini bir kez daha kazandı.

 

1973 yılında, Kemal Sunal’ın da ilk kez beyaz perdede rol aldığı “Tatlı Dillim” filminde yine iki kız kardeşi (biri köylü diğeri de kentli) birden canlandırdı. “Yumurcağın Tatlı Rüyaları”nda melek rolünü, “Beyaz Gül” de Kartal Tibet’e, “Memleketim” filminde de Tarık Akan’a aşık olan kadını canlandırdı başarılı sanatçı. "Ankara Ekspresi" filmindeki rolüyle “Antalya Film Festivali"nde "en başarılı kadın oyuncu" seçilen Akın, MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal'la evlendi. 1980’lerin başında sinemaya veda eden sanatçı, yıllar sonra TRT’de “Geçmiş Bahar Mimozaları” adlı televizyon dizisinde çıktı hayranlarının karşısına.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Filiz, Akın'nın, Babası, ve, Üvey, Annesini, izmir'de, boğarak, öldürdüler,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı